
AZS charakteryzuje się swędzeniem, wysypką, stwardnieniem skóry, zgrubieniem.
Choroby skóry i ich objawy
Choć mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, to skóra też wiele mówi o naszym stanie zdrowia i aktywności organizmu. Gładka, promienna skóra to oznaka zdrowej osoby. Jednak znaczna część ludzi chociaż raz w życiu doświadczyła chorób. Choć wiele z nich nie zagraża życiu, w przypadku zauważenia zmian konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który pomoże Ci dowiedzieć się, jakie choroby skóry Ci dokuczają. Jak je rozpoznać i jakie są ich objawy?
Atopowe zapalenie skóry
Istotną rolę w tej chorobie odgrywają dziedziczność, alergeny, odwodnienie skóry, infekcje, nieodpowiedni klimat czy napięcie emocjonalne, stres. Dodatkowo ten rodzaj choroby skóry charakteryzuje się swędzeniem, wysypką, stwardnieniem skóry, zgrubieniem. Niemowlęta i małe dzieci drapią się po twarzy, tworzą w ten sposób rany i pęcherze. Osoby w podeszłym wieku cierpią na neurodermit („swędzenie suche”).
Brodawki
Brodawki to choroba wirusowa, w której na skórze pojawiają się narośla w postaci guzków płaskonabłonkowych. Mogą one być proste, płaskie lub podeszwowe. Ich występowanie jest spowodowane zaburzeniami krążenia krwi i poceniem się. Wygląd brodawek może się różnić w różnych częściach ciała. Zwykle nie są bolesne, z wyjątkiem okolicy stóp, gdzie brodawki mogą zacząć krwawić od chodzenia.
Grzybicze choroby skóry
Grzybicze choroby skóry wywoływane są przez grzyby chorobotwórcze – dermatofity. Powodują brązowe plamy, twarde pęcherze, pęknięcia skóry i swędzenie. Jeśli grzyb dotrze do skóry głowy – zaczynamy łysieć, ludziom zaczynają się łamać włosy i pojawia się łupież. W miarę rozwoju choroby w skórze ciała grzyba można odróżnić od łuszczących się ognisk i wydatnych krawędzi, które często są lekko uniesione. Ponieważ objawy choroby często nie zwracają uwagi pacjenta, należy dokładnie obejrzeć każde podejrzane miejsce i skonsultować się z dermatologiem, jeśli zauważy, że zainfekowany obszar się powiększa.
Cellulit
Jest to specyficzna zmiana w tkance tłuszczowej skóry, która powoduje, że grudki na powierzchni skóry przypominają skórkę pomarańczową. Choroba dotyka 80-90% wszystkich dojrzałych płciowo kobiet. Jest to spowodowane przyspieszonym odkładaniem się tłuszczu pod skórą, zaburzeniami krążenia, podwyższonym poziomem estrogenów we krwi, siedzącym trybem życia, substancjami toksycznymi. Takie choroby skóry należy leczyć od podstaw, dlatego najlepszym sposobem zapobiegania cellulitowi jest aktywność fizyczna, różnorodne masaże i zbilansowana dieta. Oczywiście kosmetyki czy leki też są skuteczne, ale niezwykle ważne jest, aby połączyć je z wyżej wymienionymi czynnościami.